Gryzienie, żucie, jedzenie 0
Gryzienie, żucie, jedzenie

Prawidłowe ssanie, gryzienie, żucie, połykanie, oddychanie i koordynacja mięśni uczestniczących w wymienionych czynnościach jest podstawą do poprawnej artykulacji.

Wszystko zaczyna się od dotyku. Niemowlę wkłada paluszki do ust, potem zabawki i w ten sposób odwrażliwia wnętrze jamy ustnej. Poprzez taką stymulację-samodzielny masaż, dziecko rozwija mięśnie ust o-twarzowe, które biorą udział w późniejszych, bardziej złożonych czynnościach jak żucie i gryzienie, a te z kolei staną się bazą do wokalizacji, a następnie mowy.
 
 
Gryzienie i żucie są najtrudniejszymi umiejętnościami, które dziecko powinno dobrze opanować, by móc przyjmować pokarm w sposób bezpieczny i by zapewnić u podstawowe funkcje życiowe.



Dziecko, które nieprawidłowo gryzie, niewłaściwie rozdrabnia pokarm, najczęściej boryka się z trudnościami motorycznymi aparatu orofacjalnego.
Wiele dzieci z wyzwaniami rozwojowymi wymaga specjalistycznego wsparcia logopedycznego. Gdy naturalny trening narządów mowy nie ma miejsca że względu na liczne trudności wynikające z wyzwań rozwojowych u dziecka, kluczowe jest jak najszybsze wsparcie specjalistyczne w postaci stymulacji narządów mowy.
Aby wspomóc umiejętność gryzienia i żucia warto zastosować tubki żuchwowe. Są one nieocenione do ćwiczeń bilateralnych ruchów języka, do wzmocnienia, stabilizacji i symetrycznej pracy żuchwy, do ćwiczeń oporowych, do masażu wewnątrzustnego, do odwrażliwienia jamy ustnej, a także do podawania pokarmu przy pomocy tubki.
W przypadku seplenienia międzyzębowego, przy rotacji języka czy jako pomoc w ustawieniu języka w tylnej, stabilnej pozycji.
Pracę przy użyciu tubki żuchwowej wykonywać może logopeda, rodzic, a także samo dziecko - ćwicząc przy okazji koordynację oko-ręka.
 
Kiedy chcemy uzyskać efekt wibracji, w celu odwrażliwienia wnętrza jamy ustnej, wykonania masażu języka, warg, policzków czy nawet skrzydełek nosa warto posłużyć się wibratorem logopedycznym. Będzie on pomocny u dzieci podwrażliwych, o obniżonym napięciu, w porażeniach mięśni twarzy.


 
Warto zaopatrzyć się w kilka różnych końcówek, w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Im szerszy wachlarz końcowek, tym precyzyjniej możemy podziałać i tym samym osiągnąć efekt szybciej.
Wybór dzieci to głównie końcówki w kształcie zwierzątek, które poza funkcją sensoryczną, z powodzeniem służą jako łyżeczka, gryzak, masażer, a często także pozwalają oswoić lęk przed masażem logopedycznym.



Każdy dobry logopeda powinien zaopatrzyć się w zestaw pomocy do stymulacji aparatu orofacjalnego tym bardziej, że omawiane pomoce są wykonane z najwyższej jakości, posłużą długo i przede wszystkim są bezpieczne dla dziecka. Absolutny must have to dobry sprzęt do pracy, ale to wiedzą wszyscy.
 
Polecam serdecznie
Neurologopeda Agata Skwierawska-Kwaśny 
 
 
Tutaj znajdziesz świetne pomoce terapeutyczne.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl