Dziś napiszemy o tym jak wspierać koordynację wzrokowo- ruchowa, czym jest i jaki ma wpływ na rozwój naszego dziecka.
Dziś napiszemy o tym jak wspierać koordynację wzrokowo- ruchowa, czym jest i jaki ma wpływ na rozwój naszego dziecka.
Dyslekcja
Stanowią jedną z najlepszych pomocy stosowanych przez terapeutów ręki u małych dzieci, które uczą się chwytania, obejmowania całą dłonią, ponieważ przyssawki można przyczepiać do dowolnych gładkich przedmiotów ( stołów, grających stolików, luster, gładkich szuflad, drzwi szafek, ale także drewnianych puzzli z niewłaściwym uchwytem- tu zamieniamy je poprzez przymocowanie przyssawki, aby dziecku ułatwić wyjmowanie ich z planszy; gładkich zabawek dźwiękowych, kart interaktywnych grających książeczek, aby spróbowało podnieść pierwszą stronę i tym samym uruchomić dźwięk; do wszelkich pomocy terapeutycznych o niefakturowanej powierzchni, do instrumentów muzycznych typu bębenek, bębenek baskijski, ale także do zbierania w ustalony z terapeutę sposób ( wg koloru, kształtu, wielkości przyssawki, wg kategorii obrazka).
Prawidłowe ssanie, gryzienie, żucie, połykanie, oddychanie i koordynacja mięśni uczestniczących w wymienionych czynnościach jest podstawą do poprawnej artykulacji. Wszystko zaczyna się od dotyku. Niemowlę wkłada paluszki do ust, potem zabawki i w ten sposób odwrażliwia wnętrze jamy ustnej. Poprzez taką stymulację-samodzielny masaż, dziecko rozwija mięśnie ust o-twarzowe, które biorą udział w późniejszych, bardziej złożonych czynnościach jak żucie i gryzienie, a te z kolei staną się bazą do wokalizacji, a następnie mowy
Dzisiejszy rynek akcesoriów do nauki karmienia i picia dla dzieci jest tak ogromny, że dla świadomego rodzica wybór staje się nie lada zadaniem. Wybór kubka do picia czy bidonu staje się tym trudniejszy, im większe stawia się przed nim wyzwania. Mnogość rodzajów przyprawia o zawrót głowy nie tylko samego rodzica. Świat logopedów, stomatologów i ortodontów jednak bije na alarm: nie każdy rodzaj kubka czy bidonu jest dobry i zdrowy dla dziecka, a niektóre są wręcz szkodliwe. Pewne rodzaje kubków „niekapków” mogą zaburzyć połykanie u dziecka, niektóre ustniki bidonów mogą zdeformować zgryz dziecka.